Eczanet.net'e Hoş geldiniz. Covid-19 la ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.

L-Karnitin Nedir ? Ne işe yarar?

L-Karnitin Nedir, Ne İşe, Yarar Nasıl Alınır

L-karnitin kilo vermek amacıyla sık kullanılan desteklerden biri. Doğal bir amino asit türevi. Vücudumuzda yağ asitlerinin hücrenin enerji santralları olan mitokondrilere taşınmasında kritik öneme sahip. Hücre içerisindeki mitokondriler bu yağları enerji üretiminde kullanırlar. Vücudumuz lizin ve metiyonin amino asitlerinden L-karnitin üretebilir. Vücudun bu önemli maddeyi yeterli miktarda üretebilmesi için bol C vitaminine gereksinimi vardır. Vücutta üretilen L-karnitine ek olarak, et ve balık gibi hayvansal gıdalar tüketerek  beslenme yoluyla az miktarda L-karnitin alabiliriz. Vegan beslenenler ya da bazı genetik sorunları olan kişilerin vücudu L-karnitini üretemez ya da  yeterince üretemeyebilir. Onun için her ne kadar içeride üretilse de vücutta L-karnitinin yeterli olması bir bakıma dışa-bağlıdır.

Adının başındaki L harfinden anlaşılabileceği gibi başka karnitin tipleri de mevcut. Bunların arasında L-karnitin, karnitinin vücutta, gıdalarda ve L-karnitin desteklerinin çoğunda bulunan  standart, biyolojik olarak aktif formu. Onun dışında değişik tedavilerde kullanılan farklı karnitin formları da var.

L-karnitinin vücuttaki rolü

L-Karnitinin vücuttaki esas görevinin, yağ asitlerini hücrenin enerji santrali olan mitokondrilere taşımak olduğunu söyledik. Mitokondriler yağ asitlerini yakıt olarak kullanarak hücrenin gereksindiği enerjiyi üretiyorlar. O nedenle vücudun L-karnitin depolarının %98’i enerjinin en çok ihtiyaç duyulduğu yerlerden olan kaslarımızda bulunuyor. Karaciğer ve kanda eser miktarda L-karnitin var.

Genel sağlık anlamında L-karnitin mitokondrilerin işlevini, çoğalmasını ve iyi durumda olmasına yardım ederek fayda sağlıyor. Unutmayalım ki mitokondrilerimiz ne kadar sağlıklı ise biz de o kadar sağlıklıyız. Üstelik sorunsuz bir yaşlanma için mutlaka değişik yollardan mitokondrileri desteklemek gerekiyor. Ayrıca kalp ve beyin hastalıkları dahil birçok rahatsızlıkta farklı karnitin formlarının kendilerine özgü yararları olabileceğini gösteren yeni çalışmalar var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir