Eczanet.net'e Hoş geldiniz. Covid-19 la ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Fizyoterapinin sağlık için önemi

Fizyoterapi binlerce sene boyunca fonksiyon bozuklukları ve sakatlıklar için kullanılan bir tedavi biçimi olmuştur. Kaza veya bir hastalık sonucu oluşan işlev bozuklukları veya sakatlıklardan mağdur olan hastaların iyileşmelerinde temel bir tedavi olarak kabul görmüştür.

Fizyoterapi Ne Zaman Uygulanmaya Başlandı?

Eski zamanlardan beri hastalıkları önlemek ve tedavi etmek için fiziki tedaviler kullanılmış olmasına rağmen ilk olarak antik Yunanistan’da Hipokrat’la birlikte bir meslek olarak fizyoterapinin gelişiminde ilk adımları atılmaya başladı.

Hipokrat vücudun motor fonksiyonlarını korumak ve iyileştirmek için bir terapi yöntemi olarak masajları kullandı. Fizyoterapinin geçmişten beri sahip olduğu önemden dolayı günümüzde bile masaj kavramı fizyoterapi ile ilişkili olmaya devam etmektedir. Bununla birlikte fizyoterapi hizmeti ve fizyoterapist tarafından kullanılan teknikler masajın çok ötesinde bir iyileştirme sunmaktadır.

 

Fizyoterapi Nedir?

Dünya Fizik Tedavi Konfederasyonu’na göre insanların hayatları boyunca maksimum hareket ve işlev yeteneğini teşvik edip geliştirmek, korumak ve yenilemekten sorumlu sağlık alanı olarak tanımlanmaktadır. Temel ilgi ve hedefin sağlığın geliştirilmesi ve rehabilitasyonu olmasının yanı sıra her insanın başına gelebilecek sorunları önleme, müdahale etme ve tedavi alanlarındaki yaşam kalitesini arttırmak, en üst düzeye çıkarmak öncelikli amaçtır.

Fizyoterapi için fonksiyonel hareket kabiliyeti kişinin sağlıklı olarak görülmesi için gereklidir.

 

Fizyoterapist

Bir kişinin işlevi veya hareket kabiliyeti ağrı, yaralanma, hastalık, sakatlık, yaşlanma veya uzun süre hareketsizlik gibi durumlardan etkilenirse, hastanın tam tıbbi kontrolünü gerçekleştirme ve tedaviyi tamamlamaya yeterli nitelikte olan sağlık uzmanına Fizyoterapist denir.

Fizyoterapistler bir bütün olarak kişiye odaklanır; diğer bir deyişle her hastanın fiziksel sorunlarının yanı sıra psikolojik, duygusal ve sosyal sağlığını da göz önünde bulundurarak bir tanıya ulaşma ve en uygun tedavi planını geliştirme düşüncesine tüm dikkatini verir. Fizyoterapist vücut ve hareket hakkındaki derinlemesine anatomi ve fizyoloji bilgileri sayesinde her yaştan insanın refah ve hareketliliğini geliştirmeyi teşvik eder.

Günümüz fizyoterapisinde kullanılan teknikler Hipokrat’ın masajından bu yana gelişme göstermiştir. Her fizyoterapi müdahalesi kendi özel tekniklerine sahiptir ve bilimsel kanıtlara dayanmaktadır.

Günümüz karmaşık dünyasında sadece bir alanda ve bu alandaki bazı belirli hastalıklarda (Parkinson, inme, travmatik diz yaralanmaları, inkontinans vs.) uzmanlığı olan fizyoterapisler bile vardır.

En iyi fizyoterapistler, kendini herkesin sağlığına adamış, vücudun hareketinin, sağlığınızın ve refahınızın son derece önemli olduğuna inanmaktadır. Bu sebeple, fizyoterapinin sağlığınızı koruma ve iyileştirmede ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Eğer bir fizyoterapiste ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız iletişime geçmekte tereddüt etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir